W sobotę, 1 grudnia, w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Fundacji Federalnej Środowisko (Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU) dla najlepszych polskich absolwentów wyższych uczelni w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. W przyszłym roku na staże zawodowe do Niemiec wyjadą laureaci już szesnastej edycji programu stypendialnego DBU. Patronat nad programem objął pan Marcin Korolec, Minister Środowiska i prof. dr hab. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W uroczystości udział wzięli prof. Maciej Nowicki, były Minister Środowiska i założyciel programu stypendialnego, dr Fritz Brickwedde, Sekretarz Generalny DBU, pani Anna Nowicka, Prezes Fundacji im. Nowickiego (instytucji, która przez wiele lat prowadziła program stypendialny), liczne grono byłych stypendystow oraz wielu zaproszonych gości. Prof. Nowicki, witając zgromadzonych, przybliżył im jednocześnie historię i cele programu. Podkreślił jego znaczenie dla kształcenia profesjonalnych kadr ochrony środowiska oraz budowania ścieżek kariery i integracji młodych absolwentów kierunków o tej tematyce.
Sekretarz Generalny DBU Dr Fritz Brickwedde podziękował prof. Nowickiemu za inicjatywę powołania do życia programu stypendialnego i przekazanie na jego cel środków z nagrody Umweltpreis, którą otrzymał. To dzięki niemu, po 15 latach funkcjonowania nie tylko w Polsce, ale i w 17 innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, program stypendialny DBU może poszczycić się już setkami laureatów.
Michał Kopeć, prezes Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska, w imieniu swoim oraz wszystkich członków powitał stypendystów XVI edycji, tym samym życząc im serii sukcesów oraz powodzenia podczas stypendium w Niemczech.
Andrzej Czech, laureat I edycji programu stypedialnego, w swoim krótkim wykładzie podzielił sie z uczestnikami swoimi licznymi przygodami wieloletniej praktyki związanej z ekologią i środowiskiem.
Najbardziej oczekiwanym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów dziewięciu tegorocznym laureatom. Stypendia wręczali dr Fritz Brickwedde oraz prof. Maciej Nowicki, a każdy wyróżniony został krótko przedstawiony uczestnikom gali:
1. Anna Czerwińska absolwentka Architektury i Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Tematem jej projektu jest "Współczesny dom jako urządzenie oszczędzające, magazynujące oraz produkujące energię- Niemieckie standardy zrównoważonej architektury i możliwość przełożenia ich na polskie warunki". Anna na stypendium wyjedzie do Passivhaus Institut w Darmstadt. Jej glownymi zainteresowaniami sa pro-ekologiczne technologie w budownictwie, współczesna architektura oraz malarstwo.
2. Olga Kalinowska ukończyła Inzynierie Srodowiska na Uniwersytecie Opolskim. Równolegle studiowała na kierunku biotechnologia, który w tej chwili kończy, pisząc pracę magisterską. Tematem jej projektu jest wykorzystanie genetycznie modyfikowanej Arabidopsis halleri w procesie fitoremediacji złóż skażonych metalami ciężkimi. Staż odbędzie na Uniwersytecie w Beyruth. W tym roku Olga została także laureatką Technology Engineering Development Program organizowanego przez Nestle, gdzie od 5 miesięcy jest zatrudniona w dziale BHP. Wolne chwile wypełnia jej zumba oraz spotkania ze znajomymi.
3. Michał Lechwacki to absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Jest współautorem wielu projektów budowlanych i wykonawczych z zakresu infrastruktury sieciowej oraz melioracji i małej retencji cieków górskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na stypendium w Berlinie podejmie temat niezawodności projektowanych i eksploatowanych systemów wodociągowych i kanalizacyjnych w ujęciu racjonalizacji zasobów wodnych. W wolnym czasie Michał spaceruje po Sudetach oraz gra w gry strategiczne i RPG.
4. Urszula Lulewicz ukończyła Międzywydziałowe Studium Gospodarki Przestrzennej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na stypendium będzie zgłębiała temat podjęty wcześniej w pracy magisterskiej, czyli problematykę zarządzania i ochrony terenów otwartych na terenach podmiejskich. Czas wolny spędza aktywnie, a jej nową pasją jest narciarstwo biegowe.
5. Marcin Mazurczak jest absolwentem Politologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej, a obecnie studentem pierwszego roku studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Środowiska, również na Politechnice Wrocławskiej. Jest też redaktorem naczelnym strony internetowej gazlupkowy.pl, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Polsce serwisów poświęconych tej tematyce. Podczas stypendium Marcin będzie zgłębiał kwestie środowiskowych skutków rozpoznania i wydobycia gazu ziemnego z łupków. Po godzinach pracy biega, czyta i podróżuje.
6. Łukasz Pachurka ukończył Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, na kierunku ochrona środowiska, gdzie obecnie jest doktorantem w Zakładzie Ekologistyki. Podczas stypendium, na które pojedzie do Ahaus, zajmować się będzie oceną zdrowotności mieszkańców - analizą, metodyką przeprowadzania badań w zakresie zdrowia publicznego i uciążliwości zapachowej. Zdobytą wiedzę i doświadczenie chce wykorzystać w swojej pracy doktorskiej. Jego pasje to gra na skrzypcach, śpiew operowy i muzyka klasyczna.
7. Joanna Ponikwicka jest absolwentką Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, a także studiów podyplomowych w zakresie Wyceny Nieruchomości. Uczestniczyła w międzynarodowej wymianie studentów Programu Socrates Erasmus w Niemczech. Była też członkiem studenckiej organizacji International Erasmus Student Network w sekcji Politechniki Białostockiej. Podczas stypendium będzie zgłębiać problematykę procesu rewitalizacji jako kompleksowej modernizacji zdegradowanych obszarów miejskich według zasad zrównoważonego rozwoju. Interesuje się sztuką kulinarną.
8. Diana Sum ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na kierunku Gospodarka Przestrzenna, a w przyszłym roku kończy studia z zakresu Inżynierii Środowiska o specjalności Hydrotechnika i Geoinżynieria na Politechnice Krakowskiej. Projekt planuje odbyć w instytucji oferującej kompleksowe rozwiązania dotyczące gospodarowania wodami opadowymi na obszarach zurbanizowanych. Diana odbyła także półroczny staż w wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko Inicjatywy JASPERS w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Warszawie, a obecnie pracuje jako inspektor ochrony środowiska w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. W wolnym czasie wędruje po górach i podróżuje, najchętniej po Półwyspie Bałkańskim.
9. Weronika Walkowiak ukończyła Biotechnologię Kosmetyków i wybranych farmaceutyków na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym na Uniwersytecie Opolskim, gdzie obecnie jest doktorantką. Temat projektu realizowanego w ramach stypendium bezpośrednio wiąże się z pracą doktorską. Weronika będzie poszukiwać alternatywnych metod walki z fitopatogenami roślin, co może przyczynić się do lepszej ochrony środowiska przed skażeniami chemicznymi, i zapewnić różnorodność biologiczną i ochronę zasobów naturalnych. Czas wolny Weronika spędza jeżdżąc na rowerze i pływając.
Uroczystość wręczenia stypendiów uświetnił występ zespołu akordeonowego Free Accordions w składzie Piotr Tomala, Martyna Chojnacka i Mikołaj Stolarski. Artyści wykonali utwory „Tarantella” Gioachino Rossini’ego oraz ”Pierwszy dzień wiosny” Pawła Baranka. Galę prowadziło dwoje byłych stypendystów, Alicja Nych oraz Marek Jozefiak.
Po zakończeniu części oficjalnej członkowie SdS zaprosili tegorocznych stypendystów na warsztaty poświęcone temu, jak najlepiej wykorzystać pobyt na stypendium. Nieformalna atmosfera, pozytywny nastrój i entuzjastyczne nastawienie najmłodszych stypendystów do czekającego ich wyjazdu sprzyjały ożywionym rozmowom, integracji i zabawie do późnego wieczora.
Tegoroczna gala rozdania stypendiów DBU oraz działalność SdS była tematem audycji z serii Zielono mi pani Ewy Podolskiej w radio TOK FM. Wzięli w niej udział prof. Maciej Nowicki, dr Joanna Maćkowiak-Pandera, dr Andrzej Czech oraz Marek Jozefiak. Audycja dostępna jest pod adresem: http://bi.gazeta.pl/im/0/12967/m12967150.mp3?skad=rss.