7 grudnia 2018 odbyła się XXII gala rozdania stypendiów, w czasie której siedmiorgu nowym wybranym w drodze konkursu stypendystom wręczono stypendia programu DBU (lista tegorocznych laureatów). W lutym 2019 wyjadą oni do Niemiec w celu realizacji swoich projektów związanych z ochroną środowiska. Tegoroczna gala odbyła się w Katowicach jako side event organizowany przez DBU w ramach konferencji Szczytu Klimatycznego ONZ COP24. Przy okazji gali zorganizowany został również panel dyskusyjny „Strategie energetyczne: od poziomu regionalnego do globalnego” prowadzony przez Grzegorza Jabłonowskiego. W panelu wzięli udział:
- laureaut prestiżowej nagrody Umweltpreis oraz założyciel Fundacji im. Nowickiego – prof. Maciej Nowicki,
- wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członek komisji kwalifikacyjnej programu stypendialnego DBU w Polsce – prof. Andrzej Mizgajski,
- dyrektor zarządzający Climate Strategies – Andrzej Błachowicz,
oraz reprezentująca ambasadę brytyjską w Warszawie – Lena Modzelewska.
Podczas panelu dyskusyjnego podjętych zostało kilka ważnych tematów z dziedziny strategii energetycznych. Dyskutowano między innymi nad udziałem procentowym energii odnawialnej w Polsce do 2030 r. i czy wymagane 32% jest realne do osiągnięcia w tej nieodległej prespektywie. Żywą dyskusję wywołało wykorzystanie morskich farm wiatrowych, które są postrzegane w Polsce jako trwałe źródło energii odnawialnej oraz możliwości wykorzystania doświadczenia w tej dziedzinie bazując na strategii off-shore z Wielkiej Brytanii. Dyskusja obrała także globalny nurt i spróbowano pochylić się nad problemem promocji energii słonecznej i zastępowania węgla, a także sukcesów jakie osiągnięto do tej pory w tym zakresie w Chinach i Indiach.
Podczas gali swoje wystąpienia mieli również Alexander Bonde, Sekretarz Generalny DBU, dr Karol Mrozik, Prezes Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska oraz dr Nicole Freyer-Wille, koordynator Programu stypendialnego DBU. Zaprezentowali oni cele oraz osiągnięcia stypendystów oraz perspektywy rozwoju współpracy między krajami w zakresie finansowania projektów z dziedziny ochrony środowiska.
Stypendia wręczyli Alexander Bode oraz prof. Nowicki gratulując i życząc nowym stypendystom sukcesów na ich drodze naukowej. Galę uświetnił występ duetu młodych wiolonczelistów Cellohilics, wykonujących utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Po części oficjalnej zorganizowano wycieczkę do Muzeum Browarów Tyskich gdzie można było dowiedzieć się nieco o historii jak i tradycji warzelniczej najstarszego, nieprzerwanie działającego browaru w Polsce. Wieczór zakończył się wspólnym wyjściem do pobliskiego Irish pubu.