Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.
Św. Jan Paweł II
To tymi słowami, wygrawerowanymi na pamiątkowej tabliczce, podziękowaliśmy na Gali SdS 2016 Profesorowi Nowickiemu i przedstawicielom DBU za 20 lat działalności programu stypendialnego, które świętowaliśmy 26 listopada 2016 w Warszawie. Słowa te zdecydowanie oddają nasze postrzeganie postawy Profesora, jak i innych osób wspierających program i jego istnienie w Polsce.
Ale zacznijmy od początku…
Jak co roku, w ostatni weekend listopada, spotkaliśmy się na oficjalnym rozdaniu stypendiów nowej edycji. W tym roku była to wyjątkowa uroczystość ponieważ okrągła - edycja XX, a co za tym idzie 20-lecie programu stypendialnego.
Dzień był bardzo intensywny, a program napięty. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości, przedstawicieli ministerstw, jednostek naukowych, których nie sposób tutaj wymienić z imienia i nazwiska. Bardzo licznie przybyli także byli stypendyści. Oczywiście w komplecie obecni byli również laureaci XX edycji programu.
O godzinie 10 gwarnie zaczęliśmy gromadzić się przy rejestracji, gdzie dodatkowo byli stypendyści otrzymać mogli przygotowane przez Zarząd SdS wpinki bądź magnesy z logiem Stowarzyszenia.
Już od samego początku radości nie było końca, kiedy to mogliśmy zobaczyć się z Profesorem i długo niewidzianymi znajomymi ze stypendium, którzy postanowili, że na 20-lecie muszą przybyć. Każda edycja stypendialna miała swoich przedstawicieli :)
Ceremonię po raz kolejny poprowadził Marek Józefiak (stypendysta XIV edycji), a uroczystość umilała nam swoją grą Pani Maria Gabryś. I tak dzięki niej mogliśmy wysłuchać takich utworów jak: Polonez cis-moll op. 26 nr 1 czy Mazurek Des-dur op.30 nr 3 oraz kilka innych.
Po przemówieniach dr. Karola Mrozika (prezes SdS, Krajowy koordynator międzynarodowego programu stypendialnego DBU w Polsce) i dr. Heinricha Bottermanna (Sekretarz Generalny Deutsche Bundesstiftung Umwelt) przyszedł czas na zaprezentowanie diaporamy wykonanej przez Katarzynę Gubrynowicz, która poprowadziła nas przez wszystkie lata programu stypendialnego i jego stałe elementy, takie jak chociażby seminarium jesienne w Polsce. Niejednemu z nas zakręciła się łza w oku, kiedy swoją uwagę skupiliśmy na filmie i powróciliśmy wspomnieniami do czasu spędzonego na stypendium.
Nie zdążyliśmy wymienić wzruszeń z innymi, a już przyszedł czas na przemówienia prof. Macieja Nowickiego, Dr.-Ing. E.h. Fritza Brickwedde oraz kolejny ważny punkt tego dnia - tym razem był to czas dla XX edycji. Oficjalnie zostały przyznane im stypendia. W tym roku do Niemiec wyjedzie 7 stypendystów.
Następnie na scenę dołączyli wszyscy byli stypendyści, aby ładnie ustawić się i zaprezentować do zdjęcia grupowego. Po zdjęciu nastąpiły szczere podziękowania przede wszystkim Profesorowi za jego idee i długoletnie finansowanie stypendiów, a także przedstawicielom DBU, którzy to przejęli opiekę nad programem i zadecydowali, że to właśnie ten cel należy wspierać i finansować.
Oprócz kwiatów i wspomnianego graweru przygotowaliśmy dla Profesora wino oraz kosz z lokalnymi wyrobami, które miały symbolizować nas: pokazać z jak wielu regionów pochodzimy, jak różnorodne jest zrzeszenie stypendystów.
Dr.-Ing. E.h. Fritzowi Brickwedde i dr. Heinrichowi Bottermannowi podziękowaliśmy kwiatami i winem, a także grawerem i wstążkami wykonanymi dla osób „zasłużonych”.
Pozostałym ważnym osobom (jak chociażby koordynatorom programu stypendialnego) podziękowaliśmy tradycyjnie kwiatami i wspomnianymi już kilkukrotnie wstążkami.
Po krótkiej przerwie na lampkę wina i przekąski przyszedł czas na część konferencyjną. Część ta to nie tylko wystąpienia prof. Macieja Nowickiego i dr. Heinricha Bottermanna, który zaprezentował nam temat pt. “Badania nad możliwościami zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów naturalnych.”, ale także wykłady byłych stypendystów, którzy zaprezentowali następujące referaty:
- dr Joanna Maćkowiak-Pandera - Ostatni gasi światło. Jak osiągnąć konsensus energetyczny w Polsce,
- dr Michał Palmąka - Przyszłość ropy i gazu na świecie i w Polsce,
- dr inż. Marek Goździk - Rola gospodarki wodnej w adaptacji do zmian klimatu w Polsce,
- dr Piotr Otawski - Polityka leśna państwa wobec współczesnych wyzwań,
- dr Wojciech Szymalski - Rola organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Po wystąpieniach stypendystów prof. Maciej Nowicki poprzez nawiązanie do każdego z wygłaszanych referatów pokazał nam, jakie są Największe wyzwania XXI wieku, czym podsumował konferencję.
Na zakończenie krótkie podsumowujące wystąpienie miał także Dr.-Ing. E.h. Fritz Brickwedde.
Oficjalną część konferencji jubileuszowej zakończył dr Karol Mrozik, który podsumował dzień, a także złożył serdeczne podziękowania komitetowi organizacyjnemu gali. Szczególne wyróżnienie i wdzięczność od Zarządu SdS należy się Ani Ziębie - manager ds. programu stypendialnego, która wzięła na swoje barki koordynowanie przygotowań. Aniu wiemy, że organizowanie takiego wydarzenia to wielkie wyzwanie i że nie było łatwo, ale gdyby nie Twój upór i pozytywne nastawienie zwątpilibyśmy w sukces tego wydarzenia:) Podziękowania za organizację gali należą się także: Sylwii Turowskiej, Małgorzacie Kotkowicz, Katarzynie Balcerowicz, Sylwii Kowalik, Zuzannie Arkuszyńskiej, Izabeli Drelich-Sikorskiej, Magdalenie Wolickiej, Markowi Józefiakowi, Bolesławowi Michałowskiemu. Osoby te włączyły się w organizację Gali w wielu jej punktach, jak chociażby dekoracje i przygotowanie sali, przygotowanie materiałów, roll-upy, odbiór gości i wiele innych. Dziękujemy! :)
Na sam koniec pozwoliliśmy opaść naszym emocjom w Bierhalle, gdzie przy polskim jedzeniu i przysłowiowym kuflu piwa mogliśmy porozmawiać z Profesorem, dawno niewidzianymi znajomymi ze stypendium, a także podzielić się swoimi wrażeniami z Gali.
Trzymajmy kciuki, żebyśmy spotkali się w tak samo licznym gronie, albo i większym, na 25-leciu programu.
Zarząd SdS